Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaydaki çalışmalarından sorumlu kurumu olarak bilinen NASA bugün gece itibariyle Mars’a yeni bir uzay aracı indirdi. Twitter’da belki #CountdownToMars etiketi ile görmüş olabilirsiniz bu gelişmeleri.

Akşam yine uyku tutmadı, kanallarda gezerken bu konuya şahit oldum ve izlemeye başladım. TRT 1’de bu konuda konuşan 2 uzman, Haber Türk’te bu konuda konuşan 1 uzman vardı o saatte. Kenarda Nasa tarafından sağlanan görüntüler geliyorken Türkiye’nin uzay çalışmalarından bahseden bazı uzmanlar vardı ve bu konuyla çok alakasız açıklamalar yapan akademisyenler konuşmaya devam ediyordu. Dedim bunlar ne diyor ? Ekrana NASA‘da çalışan hanımefendi konuşma yapıyor durumla ilgili bilgi veriyor ama bizim her konuda uzman akademisyenlerimiz konuşmaya devam ediyordu. Rahatsız oldum ve Youtube üzerinden Barış Özcan’ın kanalını açmaya karar verdim.

Bildiğiniz gibi Barış Özcan Türk bir Youtuber. Amerika Birleşik Devletlerinde yaşaması sebebiyle dikkat çekici hız ve seviyede ingilizcesi ile durumu özetliyordu. Gülmeyin yahu, adamın ingilizcesi tabi ki iyi olacak ama Türkçesi ile İngilizcesi yarışır derecede kaliteli olduğu için #CountdownToMars konusuyla ilgili konuşacağını umdum ve nitekim öyle de oldu. Canlı yayında bu konuyu değerlendiriyor, gelen yorumları anında çevirip bizim gibi azcık ingilizcesi olan insanlara izah ediyordu.

Ben açıkçası çok heyecanlandım anlatım tarzının da verdiği güzellikle ama bir taraftan da kıskanmadım değil. Tamam, Mars‘ta belki bir işimiz yok. Şuan ki problemlerden dolayı stratejik planlarımızda olmasıyla kalacak belki ama ne güzel somut adımlar atabildi adamlar. Biz ise hala olaya odaklanmak yerine tanıdık akademisyenleri televizyonlara çıkartıp kendi ütopik yorumlarını izlemekle yetindiriliyoruz maalesef.

Nasa’nın uzay aracı Perseverance‘nin Mars’a inişinin başarılı olmasından yaklaşık 10 dakika sonrasında ilk fotoğrafı göndermesi ise yüzümüzde gülücükler oluşturmuştur diye düşünüyorum. İşte o görüntüler ve Mars’tan ilk fotoğraf :

Mars’tan ilk fotoğraf :

Ne güzel gelişmeler, ne güzel çalışmalar. Ülkemizin artık biraz daha bilimsel sonuca dayanan çalışmalar yapması gerekiyor. Boş yere televizyonlarda tartışmalar yapmak, sadece tanıdık isimlerle programlar yapmak vakit kaybından başka bir şey değil maalesef.

Konuya çok hakim olmasam da Mars ile ilgili gelecek bilgileri de yakından takip etmeye çalışacağım. Milyonlarca km öteden bir gezegene araç gönderilmiş, takip etmemek emeğe saygısızlık olur.

Sevgiler

#19.02.2021 – Kayseri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir